Blog

Domáce vzdelávanie počas epidémie – 2. časť: 13 užitočných tipov.

Lucia Bacíková

26. marec 2020

Dĺžka čítania: 3 min.

Prečítané: 121 x

predchádzajúcom blogu ste sa dočítali o tom, ako sa postaviť k situácii celkovo a teraz vám prinášame pár užitočných tipov.

Školy sú zavreté na neurčito, do odvolania, a tak aj posledná nádej, že toto bolo len na 2-3 týždne padá. Ak ste brali posledné týždne ako voľno, tak teraz je už naozaj nutné zaujať zodpovedný prístup.

Takže poďme na to.

1. Sadnite si všetci spolu ako rodina a vysvetlite deťom situáciu. Primerane veku samozrejme. Vysvetlite im, prečo sú a budú ešte dlho doma, prečo nebudú chodiť teraz do školy, škôlky, na ihrisko, do obchodu, ku kamarátom apod.

2. Spoločne ako rodina rešpektujúc každého člena si  spolu s deťmi stanovte pravidlá. Nechajte deti, nech sa aj oni vyjadria, nech navrhnú aj oni pravidlá. Rešpektuje ich. Predpokladám, že pravidlá ako rodina máte, toto je však situácia, ktorá môže vyžadovať aj nové.

3. Dajte dňu časový rámec. Rutiny budú teraz veľmi dôležité. Nenechajte deti spať do 10:00, ale zase nemusia vstávať 5:30.

4. Stanovte si kedy a koľko sa bude dieťa venovať učeniu. Ak prebieha vo vašej škole online vzdelávanie, máte to jednoduchšie. Vy vtedy môžete pracovať. Rátajte s tým, že to nepôjde okamžite. Hlavne menšie deti si musia zvyknúť na nový spôsob. Ale všetci vieme, že deti sa učia rýchlo a hlavne radi.

5. Komunikujte so školou, využívajte zdroje na internete. Ale PRIMERANE. Je a bude toho teraz na internete veľa. Nie je v ľudských silách sa vyznať vo všetkom.

6. Nechajte deťom čas na voľnú hru. Tá je veľmi dôležitá.

7. Nechajte ich občas sa aj nudiť. Sami si vymyslia hru alebo budú len tak sedieť. Aj to treba.

8. Vytvorte im zdravé rešpektujúce prostredie, v ktorom sa môžu rozvíjať, hrať, nudiť…

9. Stanovte si kedy budete pracovať vy a vysvetlite deťom, že sa potrebujete sústrediť.

10. Rozdeľte povinnosti v domácnosti. Zapojte aj deti. Takto sa môžu naučiť veľmi veľa.

11. Ak vaše deti používajú digitálne prístroje, teraz bude viac ako inokedy, nutné určiť čas, ktorý na nich môžu stráviť. Podobne aj s televíziou. Naopak čo sa kníh týka, tam si obavy nerobte.

12. Čítajte deťom večer pred spaním. Aj vtedy, keď už sami vedia čítať.

13. Nakupujte online. Je to jednoduché. Ale to všetci vieme.

Ale hlavne MYSLITE POZITÍVNE. Táto situácia nám môže veľmi veľa pomôcť. Môžeme sa všetci veľmi veľa naučiť.

Pripravme sa na to, že keď toto celé raz skončí, veľa vecí čo sa týka vzdelávania bude inak. Táto situácia poukáže na to dobré, ale zároveň aj na to, čo už dlhodobo nefunguje. Tak si držme palce.

Ako povedal John Lennon: ,,Na konci vždy všetko dobre dopadne. A ak to dobre nedopadlo, tak to potom ešte nie je koniec.“

V ďalšej časti sa dočítate viac o online domácom vzdelávaní.

Páčil sa vám tento článok? Prihláste sa do odberu noviniek a nenechajte si ujsť žiaden nový príspevok.

Pre všetkých nových odberateľov sme prichystali DARČEK!

Ďalšie príspevky