Blog

Viete, ktoré jazyky sa učia ľahšie?

Martin Lobotka
24. apríl 2018

Dĺžka čítania: 3 min.

Prečítané: 1,057 x

Ak ste sa v minulosti učili viac než jeden cudzí jazyk, určite sami najlepšie viete, že nie každý ide rovnako ľahko. Zaujímalo nás, ktoré jazyky sa podľa odborníkov učia najľahšie, a naopak, s ktorými majú študenti najčastejšie problémy. Nahliadli sme teda do štatistík. Pozrite sa, čo sme zistili!

Foreign Service Institute (Inštitút pre zahraničnú službu) je inštitúciou americkej federálnej vlády, ktorej hlavným cieľom je jazykové vzdelávanie diplomatov a iných amerických profesionálov. Tento inštitút vytvoril zoznam, v ktorom uvádza približný čas potrebný na štúdium cudzieho jazyka – ak je vašim rodným jazykom angličtina.

Jazyky sú rozdelené do rôznych kategórií a uvádza sa pri nich časový rámec, v ktorom by mal študent dosiahnuť zručnosť v rozprávaní a čítaní toho-ktorého jazyka na úrovni 3. Po dosiahnutí tejto úrovne dokáže využívať cudzí jazyk na skoro profesionálnej úrovni. Uvedené čísla sú orientačné, treba mať na pamäti aj individuálnu predispozíciu každého z nás pre učenie sa cudzích jazykov.

Kategória I: 23-24 týždňov (575 – 600 hodín)
Jazyky blízke angličtine: dánsky, holandský, francúzsky, taliansky, nórsky, portugalský, rumunský, španielsky, švédsky

Kategória II: 30 týždňov (750 hodín)
Jazyky podobné angličtine: nemecký

Kategória III: 36 týždňov (900 hodín)
Jazyky s jazykovými a / alebo kultúrnymi rozdielmi od angličtiny: indonézsky, malajský, svahilský

Kategória IV: 44 týždňov (1 100 hodín)
Jazyky s výraznými jazykovými a / alebo kultúrnymi rozdielmi od angličtiny: albánsky, aramejský, arménsky, azerbajdžanský, bengálsky, bosniansky, bulharský, barmský, chorvátsky, český, estónsky, fínsky, gruzínsky, grécky, hebrejský, hindský, islandský, lotyšský, litovský, macedónsky, maďarský, mongolský, perzský, poľský, ruský, srbský, slovenský, slovinský, turecký, ukrajinský, uzbecký, vietnamský, zulu

Kategória V: 88 týždňov (2 200 hodín)
Jazyky, ktoré spôsobujú anglicky hovoriacim ľuďom mimoriadne ťažkosti: arabský, mandarínsky, japonský, kórejský

Z vyššie uvedených čísel je zrejmé, že nie len my, Slováci, ale aj naši anglicky hovoriaci kolegovia majú s cudzími jazykmi ťažkosti. Ak teda nabudúce budete mať pociť, že si s tou angličtinou neviete dať rady, spomeňte si na tento článok a vedzte, že na tom určite nie ste až tak zle 🙂

Páčil sa vám tento článok? Prihláste sa do odberu noviniek a nenechajte si ujsť žiaden nový príspevok.

Pre všetkých nových odberateľov sme prichystali DARČEK!

Ďalšie príspevky

5 rád ako motivovať zamestnancov na homeoffice

5 rád ako motivovať zamestnancov na homeoffice

Home office je pre mnohých stále nevyhnutnosťou, pre ďalších vyhľadávaným spôsobom práce. Nie každý však dokáže z domova zosúladiť deti, domácnosť, záľuby a stále podávať kvalitný výkon. Ako by mali zamestnávatelia motivovať svojich pracovníkov, ktorí sú niekedy už vyše roka doma?

Mediálne výstupy

Mediálne výstupy

Nestihli ste si kúpiť noviny, či pozrieť správy? Nechce sa vám hľadať na webe? Nevadí. Na jednom mieste vám prinášame prehľad toho, kde všade sa o nás a našich produktoch hovorilo či písalo. Pohodlne sa usaďte sa vyberte si z bohatej ponuky.