Blog

Učíte sa po nemecky? Robíte dobre?

Martin Lobotka

12. február 2018

Dĺžka čítania: 3 min.

Prečítané: 794 x

V dnešnej dobe je znalosť cudzích jazykov už samozrejmosťou. A ak chceme získať, či udržať si dobrú prácu, tak i nevyhnutnosťou. V predrevolučných časoch sa všetci museli učiť ruštinu, aby sa dohovorili v „socialistickom svete“. A teraz je to zas angličtina, aby sme sa dohovorili vo „veľkom svete“,  alebo si aspoň prečítali návod na použitie nového mobilu. Chcete vedieť ako sme na tom my Slováci? Poďme sa spolu pozrieť na niekoľko čísel.

Podľa štatistiky Eurostatu v členských krajinách EÚ až tri štvrtiny dospelých udáva, že ovládajú minimálne jeden cudzí jazyk. Takže v tomto smere my, Slováci, určite nezaostávame (veď mnohí z nás si v životopisoch uvádzame v kolonke cudzí jazyk minimálne češtinu). V prieskumoch Eurobarometra z roku 2012 uvádza znalosť anglického jazyka až 33%, nemeckého jazyka 22,4% a francúzskeho jazyka 19,7% euroobčanov. (zdroj: www.languageknowledge.eu)

Je síce pravda, že v mnohých (a to nielen zahraničných) spoločnostiach sa firemným komunikačným jazykom stáva angličtina, avšak naša geografická poloha i veľká časť obchodných, či turistických aktivít dáva veľký priestor aj nemčine.  

V júni 2017 sa na Slovensku realizoval Prieskum o cudzích jazykoch medzi nemeckými a rakúskymi investormi na Slovensku. Do prieskumu sa zapojilo viac ako 140 firiem, z toho väčšina vo vlastníctve Nemcov a Rakúšanov. Z prieskumu vyplýva, že hlavným pracovným jazykom top manažmentu firmy na Slovensku je v 43,3% nemčina, v 26,2% angličtina a v 29,1% slovenčina. Pričom ako najdôležitejší cudzí jazyk vo firme uvádzajú v 47,5% nemčinu, v 23,4% angličtinu a v 27,7% oba tieto jazyky ako rovnako dôležité. Na otázku, či sú cudzie jazyky pre kariéru vo firme dôležité, odpovedalo až 96,5% áno. Výsledky prieskumu ukazujú, že za posledných 5 rokov sa zmenil stav uchádzačov o zamestnanie, pokiaľ boli znalosti nemčiny potrebné ako kritérium na prijatie – až 59,6% firiem uvádza zhoršenie stavu (zjednodušene povedané, chýbajú ľudia so znalosťou nemčiny).(zdroj: www.pressburg.diplo.de)

Nasvedčuje tomu aj publikovaný vývoj počtu žiakov s výučbou nemeckého jazyka na školách. Pokým v roku 2013 sa nemčinu učilo 126 804 žiakov, v nasledujúcich rokoch ich počet klesal – v roku 2014 na 120 413, v roku 2015 na 115 362 a v roku 2016 to už bolo menej ako sto tisíc žiakov – len 94 507. (zdroj: www.pressburg.diplo.de)

Prieskum jednoznačne potvrdil, že firmy majú problém pokryť potrebu zamestnancov so znalosťou nemeckého jazyka.

Takže, ešte raz otázka z úvodu: Učíte sa po nemecky? Určite správna voľba! Na trhu práce vás čakajú! 

Páčil sa vám tento článok? Prihláste sa do odberu noviniek a nenechajte si ujsť žiaden nový príspevok.

Pre všetkých nových odberateľov sme prichystali DARČEK!

Ďalšie príspevky

„Prečítajte“ človeka už na prvom stretnutí – dá sa to naučiť

„Prečítajte“ človeka už na prvom stretnutí – dá sa to naučiť

Kedysi sa vravelo, že na výber vhodného spolupracovníka stačí mať „dobrý nos“. To už dávno neplatí, a tak sa zamestnávatelia, personalisti a napokon aj ich zamestnanci často zbytočne trápia. Podriadený nespĺňa očakávania nadriadeného, zamestnanec zasa nie je v práci spokojný. Pritom týmto profesionálnym chybám možno predchádzať.

10 tipov, ako sa naučiť cudzí jazyk vďaka aplikácii

10 tipov, ako sa naučiť cudzí jazyk vďaka aplikácii

Aplikácie sú na učenie cudzích jazykov perfektné – sú intuitívne, jednoduché, zábavné a navyše sa môžete učiť kdekoľvek a kedykoľvek. Váš pokrok tak môže byť oveľa rýchlejší ako na klasickom kurze. Poradíme vám, ako si pre seba vybrať tú najlepšiu.