Blog

Medzinárodná mobilita v Splite

daniel bacik fotka

Marek Hlinka

6. júl 2021

Dĺžka čítania: 3 min.
Prečítané: 133 x
deti s ucitelkou sa ucia po anglicky

V dňoch 13.-26. júna 2021 sme sa s Danielom Bacíkom zúčastnili medzinárodnej mobility v chorvátskom Splite, v rámci projektu Erasmus+ s názvom Happy School 2020. Koordinátorom projektu  je Harmony Academy z Trnavy. Mobility sa zúčastnili aj zástupkyne ďalšieho partnera AJŠ SR, jazykovej školy iCan (ako tím Harmony); a v neposlednom rade zástupkyne nitrianskej  jazykovej školy Petrasso (tiež ako tím Harmony).  Hlavnou témou tréningu lektorov, ktorý sa uskutočnil v jazykovej škole Jantar, bol prístup zameraný na potreby študenta (Student-centered approach/classroom).

Hoci to bola moja prvá medzinárodná  mobilita, očakávania boli vysoké.  Získať  teoretické i praktické rady a triky ako spoznať svojich študentov a umožniť im lepšie sa spoznať medzi sebou, tiež vytváranie pozitívnej atmosféry v skupine učiacich sa, čo je nevyhnutým predpokladom pre dosahovanie vzdelávacích cieľov. Nemenej dôležitým prvkom bola aj orientácia na rozvoj kritického myslenia u učiacich sa, či zvyšovanie dynamiky hodiny. Veľmi dôležitým bodom, najmä v súčasnosti, kedy je množstvo vyučovacích aktivít presunutých do online priestoru, je využitie IKT vo výučbe, či už formou rôznych aplikácií, alebo využívaním hudby a videí vo výučbe.

deti s ucitelkou sa ucia po anglicky

Výsledkom bolo nielen veľké množstvo ako  nových, tak i viacmenej známych informácií a tipov na zlepšovanie sa; ale aj príležitosť  stretnúť sa a spolupracovať  s ďalšími učiteľmi anglického jazyka, zo Slovenska i z Chorvátska, a príležitosť vymieňať si postrehy, skúsenosti a nápady v zvyšovaní kvality práce.

Veľmi silným motivačným prvkom bola tiež príležitosť  spoznať samotné mesto Split a jeho okolie (ostrovy Brač, Trogir), život, kultúru a históriu, i gastronómiu miestnych obyvateľov, a nádhernú prírodu v Národnom parku Krka. Vynikajúcim zážitkom boli výlety so sprievodcom Tončim, ktorý nám umožnil lepšie spoznať miestnu históriu a hlbšie pochopiť  životný štýl obyvateľov.

Všetky nadobudnuté poznatky a skúsenosti  budú mať  priamy dopad na neustálu snahu zlepšovať sa v pracovnej  činnosti lektora,  z hľadiska profesionálneho, ale aj z hľadiska osobnostného rozvoja.  Najväčším prínosom bola komplexnosť a pestrosť celého dvojtýždňového pobytu.  Snažili sme sa využiť každú minútu pobytu , čo sa nám aj podarilo, keďže sme si so sebou priniesli množstvo krásnych spomienok a fotografií.  Veď posúďte sami 😉

deti s ucitelkou sa ucia po anglicky
deti s ucitelkou sa ucia po anglicky
deti s ucitelkou sa ucia po anglicky
deti s ucitelkou sa ucia po anglicky

Páčil sa vám tento článok? Prihláste sa do odberu noviniek a nenechajte si ujsť žiaden nový príspevok.

Pre všetkých nových odberateľov sme prichystali DARČEK!

Ďalšie príspevky

„Prečítajte“ človeka už na prvom stretnutí – dá sa to naučiť

„Prečítajte“ človeka už na prvom stretnutí – dá sa to naučiť

Kedysi sa vravelo, že na výber vhodného spolupracovníka stačí mať „dobrý nos“. To už dávno neplatí, a tak sa zamestnávatelia, personalisti a napokon aj ich zamestnanci často zbytočne trápia. Podriadený nespĺňa očakávania nadriadeného, zamestnanec zasa nie je v práci spokojný. Pritom týmto profesionálnym chybám možno predchádzať.

10 tipov, ako sa naučiť cudzí jazyk vďaka aplikácii

10 tipov, ako sa naučiť cudzí jazyk vďaka aplikácii

Aplikácie sú na učenie cudzích jazykov perfektné – sú intuitívne, jednoduché, zábavné a navyše sa môžete učiť kdekoľvek a kedykoľvek. Váš pokrok tak môže byť oveľa rýchlejší ako na klasickom kurze. Poradíme vám, ako si pre seba vybrať tú najlepšiu.