Blog

Medzinárodná mobilita v Splite

daniel bacik fotka

Marek Hlinka

6. júl 2021

Dĺžka čítania: 3 min.
Prečítané: 138 x
deti s ucitelkou sa ucia po anglicky

V dňoch 13.-26. júna 2021 sme sa s Danielom Bacíkom zúčastnili medzinárodnej mobility v chorvátskom Splite, v rámci projektu Erasmus+ s názvom Happy School 2020. Koordinátorom projektu  je Harmony Academy z Trnavy. Mobility sa zúčastnili aj zástupkyne ďalšieho partnera AJŠ SR, jazykovej školy iCan (ako tím Harmony); a v neposlednom rade zástupkyne nitrianskej  jazykovej školy Petrasso (tiež ako tím Harmony).  Hlavnou témou tréningu lektorov, ktorý sa uskutočnil v jazykovej škole Jantar, bol prístup zameraný na potreby študenta (Student-centered approach/classroom).

Hoci to bola moja prvá medzinárodná  mobilita, očakávania boli vysoké.  Získať  teoretické i praktické rady a triky ako spoznať svojich študentov a umožniť im lepšie sa spoznať medzi sebou, tiež vytváranie pozitívnej atmosféry v skupine učiacich sa, čo je nevyhnutým predpokladom pre dosahovanie vzdelávacích cieľov. Nemenej dôležitým prvkom bola aj orientácia na rozvoj kritického myslenia u učiacich sa, či zvyšovanie dynamiky hodiny. Veľmi dôležitým bodom, najmä v súčasnosti, kedy je množstvo vyučovacích aktivít presunutých do online priestoru, je využitie IKT vo výučbe, či už formou rôznych aplikácií, alebo využívaním hudby a videí vo výučbe.

deti s ucitelkou sa ucia po anglicky

Výsledkom bolo nielen veľké množstvo ako  nových, tak i viacmenej známych informácií a tipov na zlepšovanie sa; ale aj príležitosť  stretnúť sa a spolupracovať  s ďalšími učiteľmi anglického jazyka, zo Slovenska i z Chorvátska, a príležitosť vymieňať si postrehy, skúsenosti a nápady v zvyšovaní kvality práce.

Veľmi silným motivačným prvkom bola tiež príležitosť  spoznať samotné mesto Split a jeho okolie (ostrovy Brač, Trogir), život, kultúru a históriu, i gastronómiu miestnych obyvateľov, a nádhernú prírodu v Národnom parku Krka. Vynikajúcim zážitkom boli výlety so sprievodcom Tončim, ktorý nám umožnil lepšie spoznať miestnu históriu a hlbšie pochopiť  životný štýl obyvateľov.

Všetky nadobudnuté poznatky a skúsenosti  budú mať  priamy dopad na neustálu snahu zlepšovať sa v pracovnej  činnosti lektora,  z hľadiska profesionálneho, ale aj z hľadiska osobnostného rozvoja.  Najväčším prínosom bola komplexnosť a pestrosť celého dvojtýždňového pobytu.  Snažili sme sa využiť každú minútu pobytu , čo sa nám aj podarilo, keďže sme si so sebou priniesli množstvo krásnych spomienok a fotografií.  Veď posúďte sami 😉

deti s ucitelkou sa ucia po anglicky
deti s ucitelkou sa ucia po anglicky
deti s ucitelkou sa ucia po anglicky
deti s ucitelkou sa ucia po anglicky

Páčil sa vám tento článok? Prihláste sa do odberu noviniek a nenechajte si ujsť žiaden nový príspevok.

Pre všetkých nových odberateľov sme prichystali DARČEK!

Ďalšie príspevky

Hybridná práca

Hybridná práca

Pandémia urýchlila prijatie flexibility a home office. Mnoho spoločností zistilo, že zamestnanci sú produktívni aj mimo kancelárie, čomu prispôsobilo aj svoju firemnú politiku. Kancelárska práca sa z veľkej časti digitalizuje, čiže je možné vykonávať ju prakticky odkiaľkoľvek.

Erasmus plus – Marek Hlinka

Erasmus plus – Marek Hlinka

Prinášame blogy od účastníkov medzinárodnej mobility v rámci akreditácie Erasmus plus v chorvátskom Vukovare. V prvej časti si prečítate pohľad Mareka Hlinku.