Blog

„Prečítajte“ človeka už na prvom stretnutí – dá sa to naučiť

daniel bacik fotka

Katarína Droppová

19. október 2021

Dĺžka čítania: 3 min.
Prečítané: 134 x

Kedysi sa vravelo, že na výber vhodného spolupracovníka stačí mať „dobrý nos“. To už dávno neplatí, a tak sa zamestnávatelia, personalisti a napokon aj ich zamestnanci často zbytočne trápia. Podriadený nespĺňa očakávania nadriadeného, zamestnanec zasa nie je v práci spokojný. Pritom týmto profesionálnym chybám možno predchádzať.

deti s ucitelkou sa ucia po anglicky

Rovnako, ako si v súčasnosti môže budúci zamestnanec vyberať z rôznorodosti pracovných pozícií, vie si pre množstvo voľných ľudí na trhu práce z ponuky uchádzačov vyberať aj zamestnávateľ. „Ak hľadáme spolupracovníka, alebo stojíme na opačnej strane a pokúšame sa nájsť si prácu, tak to potrebujeme vyriešiť čím skôr. Zamestnanec musí cítiť, že si vybral vhodné pracovné zaradenie, a naopak, zamestnávateľ potrebuje okamžite vedieť, že voľné miesto obsadil kompetentným uchádzačom,“ vysvetľuje Ing. Jaroslava Vaculčiaková, PhD. z Plus Academie, ktorá poukazuje na najčastejšie úskalia pracovného vzťahu. Práve ona sa totiž zameriava na Osobnostnú typológiu: DISC, vďaka ktorej možno takýmto chybám predchádzať a okamžite zistiť potenciál aj možnosti človeka. 

Spoznajte (nielen svoje) silné a slabé stránky

Tiež ste sa niekedy zasnívali o tom, aký jednoduchší život by ste mali, ak by ste dokázali hneď  „prečítať“ ľudí a v krátkom čase rozpoznať typ ich osobnosti a čo od nich môžete očakávať? Alebo rozlíšiť slabé a silné stránky človeka, v čom možno nemá jasno ani on sám. „Všetky menované, ale i ďalšie schopnosti užitočné pre prácu s ľuďmi, sa každý z nás vie dodatočne naučiť. Osobnostná typológia DiSC nám umožňuje analyzovať silné a slabé stránky, rozpoznávať profily iných ľudí a lepšie im porozumieť, vďaka čomu je jedným z najrozšírenejších nástrojov pre HR manažérov, upresňuje lektorka, ktorá má s tréningami osobnostnej typológie bohaté skúsenosti.

Ideálne zamestnanie existuje

Prostredníctvom nich sa ľudia učia jednak lepšie spoznať samých seba a rozvinúť tak svoj osobný potenciál. Zároveň však spoznávajú a lepšie dokážu porozumieť svojim vlastným silným a slabým stránkam. V neposlednom rade sa tiež naučia zlepšiť komunikáciu a vzťahy s ostatnými v pracovnom aj osobnom živote. Výsledkom nadobudnutia týchto vedomostí je okrem iného schopnosť zostaviť motivovaný a výkonný tím alebo určiť, aké je ideálne zamestnanie podľa jednotlivých osobností.

Vedecký základ tejto metodiky bol vyvinutý na univerzite v Minnesote už v roku 1960 a každoročne ho využíva viac ako milión ľudí: „Ide nielen o HR manažérov, ale tiež konateľov menších aj väčších spoločností, SZČO či jednotlivcov, ktorí chcú zefektívniť výber pracovníkov, zvýšiť produktivitu aj zlepšiť vzťahy vo firme. Stačí absolvovať jeden tréning a ´prečítať´ ľudí bude pre vás už hračka,“ dodáva na záver koučka.

Páčil sa vám tento článok? Prihláste sa do odberu noviniek a nenechajte si ujsť žiaden nový príspevok.

Pre všetkých nových odberateľov sme prichystali DARČEK!

Ďalšie príspevky

10 tipov, ako sa naučiť cudzí jazyk vďaka aplikácii

10 tipov, ako sa naučiť cudzí jazyk vďaka aplikácii

Aplikácie sú na učenie cudzích jazykov perfektné – sú intuitívne, jednoduché, zábavné a navyše sa môžete učiť kdekoľvek a kedykoľvek. Váš pokrok tak môže byť oveľa rýchlejší ako na klasickom kurze. Poradíme vám, ako si pre seba vybrať tú najlepšiu.