Blog

O tretinu vyšší zisk, aj vyšší plat vďaka vzdelaným zamestnancom

daniel bacik fotka

Katarína Droppová

17. marec 2022

Dĺžka čítania: 4 min.
Prečítané: 191 x

Chcete mať výkonnejší tím aj viac predávať? Kontinuálne vzdelávanie vašich zamestnancov by sa v tom prípade malo stať nevyhnutnou súčasťou vašej firemnej filozofie. Prieskumy ukazujú, že takí zamestnanci sú nielen spokojnejší, ale tiež produktívnejší, ako ich kolegovia. Tieto spoločnosti majú tiež o tretinu vyšší zisk ako ich konkurencia.

deti s ucitelkou sa ucia po anglicky

V porovnaní s predchádzajúcimi dvoma rokmi, ktoré poznačila pandémia, v tomto roku citeľne rastie záujem spoločností o firemné vzdelávanie. „Ide o potrebu firiem a ich HR oddelení, ktoré cítia nutnosť začať intenzívnejšie pracovať so svojimi kolektívmi, motivovať ich, aj odmeniť za obdobie predošlých obmedzení. Už podľa reakcií klientov za mesiac január 2022 je vidieť značný záujem o firemné školenia – teda o skutočnú vôľu začať pracovať so zamestnancami a kontinuálne ich vzdelávať,“ hovorí CEO vzdelávacej inštitúcie PLUS Academia PaedDr. Daniel Bacík.

Odborník predpokladá, že v tomto roku celkovo dôjde k rastu poskytovania firemných benefitov a práve vzdelávanie bude jednou z významných nefinančných výhod, ktoré budú spoločnosti svojim zamestnancom poskytovať. Prostredníctvom kurzov a školení si zamestnanci rozširujú obzory a následne môžu pokračovať v samovzdelávaní sa aj mimo pracoviska. „Súvisí to totiž nielen s našim kariérnym rastom, ale aj osobným vzdelávaním. Je dôležité nestagnovať, ale neustále na sebe pracovať. Je pochopiteľné, že zamestnávatelia nemôžu suplovať celú škálu produktov celoživotného vzdelávania, a preto si vyberajú tie najmenej prácne a zároveň najviac efektívne školenia, ktorými sú  jazykové kurzy a soft skills,“ vysvetľuje D. Bacík. 

Čo sa týka uplynulého roka, do popredia sa dostal kurz reziliencie. „Celý koncept tohto tréningu je totiž stvorený pre dobu, v ktorej žijeme. Potreba harmonizovať všetky štyri piliere nášho života sa stala nielen vo firemnom vzdelávaní nevyhnutnosťou. Tieto kurzy vyhľadávajú vo vysokej miere aj jednotlivci – vrcholoví manažéri, tím lídri aj vedúci pracovníci. Z aktuálnych plánov našich klientov však vyplýva, že tento tréning poskytnú aj ďalším svojim zamestnancom – schopnosť zvládať stresové situácie a nepriaznivé okolnosti je totiž potrebnou výbavou každého z nás,“ hodnotí odborník.

Trendom tohto roka vo firemnom vzdelávaní by sa mal stať odborný kurz pre zamestnávateľov, vedúcich a HR pracovníkov známy pod skratkou DISC. „Je dôležité vedieť, s kým pracujeme a trávime 8 hodín denne. Tento kurz je jedným z najrozšírenejších nástrojov na osobné hodnotenie a HR nástroj, ktorý každoročne celosvetovo využíva viac ako milión ľudí na zlepšenie a zvýšenie produktivity práce, zlepšenie komunikácie a vzťahov na pracovisku,“ vysvetľuje D. Bacík. Jeho vedecký základ bol vyvinutý na univerzite v Minnesote už v roku 1960. HR pracovníci dokážu vďaka nemu odborne zhodnotiť silné a slabé stránky jednotlivcov, definovať ideálne zamestnanie pre jednotlivé profily, zostaviť efektívny tím, aj zlepšiť nábor a výber zamestnancov.

Druhým top kurzom r.2022 bude tréning reziliencie, pretože celkový rozvoj osobnosti je kľúčom k šťastnejšiemu ja. Dlhodobý, nízkonákladový, no veľmi efektívny nástroj na prácu s tímom a v tíme stále zostáva jazykové vzdelávanie. To by malo byť tretím najvyužívanejším benefitom z oblasti firemného vzdelávania v tomto roku, pretože je v množstve spoločností nevyhnutné na prácu so zahraničnými partnermi.

Kurzy ušité tímom či jednotlivcom na mieru, sú však kľúčom k úspechu – ak zamestnávatelia poskytujú takéto benefity zamestnancom, je to pre nich jednoznačné plus. Pretože investícia do vzdelávania zamestnancov je vlastne investíciou do vlastnej firmy, do jej rozvoja. „Vzdelávanie zamestnancov je jeden z najsofistikovanejších nástrojov práce s nimi, vďaka nemu dokážu byť zamestnanci v práci oveľa spokojnejší. Je však dôležité, aby si to tí, ktorí tento benefit poskytujú, uvedomili – cez vzdelávacie kurzy (mäkké zručnosti – soft skills alebo jazykové kurzy) dokážu informovať svojich zamestnancov a rozšíriť smerom k nim akýkoľvek obsah, kľúčové posolstvá, plány spoločnosti, no najmä firemnú kultúru, ktorá je DNA každej spoločnosti. Ide o súbor hodnôt, pravidiel a správaní na pracovisku a vo firme,“ objasňuje nesporné benefity firemného vzdelávania Daniel Bacík.

Jeho slová potvrdzujú aj výsledky prieskumu katedry ekonómie na Univerzite of Warwick, ktorý zistil, že zamestnanci, ktorí sa pravidelne vzdelávajú, sú nielen spokojnejší a o 12 % produktívnejší, no navyše:

  • spoločnosti so spokojnými zamestnancami prekonávajú konkurenciu o 20 %,
  • takéto spoločnosti tiež majú o 28 % vyšší zisk ako ich konkurencia,
  • šťastní a angažovaní zamestnanci zarábajú viac ako ich kolegovia,
  • angažovaní zamestnanci riešia problémy v zložitých situáciách rýchlejšie ako ich kolegovia,
  • angažovaným zamestnancom ide o viac ako len o výplatu a výhody – sú to ľudia, ktorí sa postarajú nielen o dobre odvedenú prácu, ale súčasne sa pričinia o to, aby sa dobre na pracovisku cítili aj ich kolegovia.

Páčil sa vám tento článok? Prihláste sa do odberu noviniek a nenechajte si ujsť žiaden nový príspevok.

Pre všetkých nových odberateľov sme prichystali DARČEK!

Ďalšie príspevky

Podcast: Reziliencia s Prof. Léom Brunom, Ph.D

Podcast: Reziliencia s Prof. Léom Brunom, Ph.D

V júni sme mali vzácnu návštevu z Brazílie. Profesor Léo Bruno, Ph.D. pôsobí na Fundação Dom Cabral, Nova Lima, Brazil a na Universidade do Estado do Amazonas/ESO, Brazil. Tentokrát sa s nami podelil o výsledky výskumu, ktorý bol zameraný na rezilienciu a leadership.

Základné veci, ktoré potrebujete vedieť o strese.

Základné veci, ktoré potrebujete vedieť o strese.

Stres je jedným z najväčších problémov, ktorému čelí západný svet. Ľudia sú stále viac a viac vystavovaní narastajúcemu tlaku, aby dokázali prežiť a dosiahnuť úspech v konkurenčnom prostredí. Sťažujú sa, že deň nemá dosť hodín na to, aby všetko stihli a kladú na seba extrémnu záťaž, aby všetko zvládli. To znamená, že zanedbávajú sami seba a svojich blízkych, čím zhoršujú svoje zdravie a pohodu.

Čítam, čítaš, čítame.

Čítam, čítaš, čítame.

Mnoho rodičov sa sťažuje, že nevedia priviesť deti k čítaniu. A veru, naviesť ich na túto cestu môže byť niekedy ťažký oriešok. Prečo sú knihy tak dôležité? Prečo schopnosť čítať dokáže človeku zmeniť život? A prečo môže byť čítanie pre deti na začiatku tak ťažké? Je nevyhnutné, aby deti čítali najskôr klasické knihy a až potom texty na obrazovkách? Toto a mnohé ďalšie zaujímavé informácie sa dozviete v najnovšom blogu s názvom Čítam, čítaš, čítame.

Najúčinnejší spôsob ako sa v tomto roku konečne naučiť cudzí jazyk.

Najúčinnejší spôsob ako sa v tomto roku konečne naučiť cudzí jazyk.

Koľkokrát sa vám stalo, že ste sa zapísali do kurzu cudzieho jazyka? A ako dlho vydržalo vaše prvotné nadšenie? Stáva sa vám, že začínate stále znova a znova? Tak potom potrebujete niečo výnimočné. A tým je jazykový pobyt na mieru. Priamo v zahraničí. Spojíte tak príjemné s užitočným. Chcete sa zdokonaliť v cudzom jazyku priamo v zahraničí, no neviete, ako na to?