Blog

Erasmus Plus – Marek Hlinka

daniel bacik fotka

Marek Hlinka

15. december 2021

Dĺžka čítania: 4 min.
Prečítané: 309 x
deti s ucitelkou sa ucia po anglicky

Koncom augusta som mal možnosť zúčastniť sa medzinárodnej mobility v rámci akreditácie Erasmus plus v chorvátskom Vukovare. Do úvodného ročníka sa zapojilo viacero jazykových škôl, ktoré sú členmi AJŠ, a tak sme sa v pondelok 22. augusta všetci stretli v príjemných moderných priestoroch jazykovej školy Linguapax, a nebolo nás málo. Charizmatická Andrea a vždy usmiaty Bero, ktorí boli našimi lektormi počas celých 2 týždňov, privítali lektorov, manažérov a technických pracovníkov z jazykových škôl Petrasso , Your Choice, Harmony a našej PLUS Academie. V druhom týždni sa k nám pridala Alex z VAGeSu.

Dvojtýždňový Learn & Lead Teacher-training course, ktorý však nie je určený iba pre lektorov cudzích jazykov, pozostával z troch častí.

Application of the Learner-centred Teaching (LCT), čiže prístup vo vyučovaní zameraný na žiaka bol kurz, na ktorý som sa ako lektor anglického jazyka tešil najviac. A veru nesklamal, najväčším prínosom pre mňa bola príležitosť uvedomiť si, že je stále veľa priestoru na to, ako robiť veci inak. Nie z dôvodu, že by som musel, ale jednoducho preto, že je to lepšie pre mojich študentov a aj pre mňa. Nebola to prednáška, kde by sme sedeli a ticho počúvali, od začiatku do konca sme sa všetci zapájali do rôznych aktivít. Opisovanie  obrázku, o ktorom sme netušili že neexistuje, písanie diktátu, ktorý nám nikto nediktoval,  vytváranie rôznych miniprojektov v skupinách a mnohé ďalšie zábavné aktivity boli našou cestou objavovania. Dôležitým bolo uvedomenie si faktu, že aby sme mohli lepšie poznať svojich študentov, najskôr musíme poznať seba samého.  Naučil som sa, ako aktivovať študentov na hodinách, aby sa cítili slobodne a zároveň dokázali využiť svoj potenciál na učenie sa; v skratke, ja rozhodujem „čo“, oni sa rozhodujú „ako“.

The Essentials of Communication in a Team, alebo Základy komunikácie v tíme boli pre mňa v prvom rade o sebapoznávaní. Uvedomil som si, aké dôležité je pre mňa byť odvážny  a dôverovať svojej intuícii, no zároveň byť vďačný za všetky príležitosti a splnené ciele. Empatia je cesta k tomu, ako lepšie komunikovať s ľuďmi.

The Essentials of New Leadership, alebo základy nového vedenia boli pre mňa tiež najmä o sebaobjavovaní, ako si vytvoriť vlastný „ostrov“. Do kufra som si na cestu zabalil skúsenosti, príležitosti, očakávania, ale aj možné ťažkosti, s ktorými treba rátať. Najzaujímavejšou témou pre mňa bola sociálno-emocionálna inteligencia. Oslovila ma natoľko, že som sa jej začal podrobnejšie venovať ihneď po návrate z mobility. Knihu Emocionálna inteligencia od Daniela Golemana, ktorú som si k tejto téme prečítal, určite odporúčam každému. Táto téma mi umožnila pochopiť, že vysoké IQ alebo dobré známky v škole zďaleka nie sú tým hlavným faktorom toho, aby sa nám v živote darilo. Je to opäť sebauvedomenie, sebadisciplína a empatia, čo nás robí skutočne inteligentnými bytosťami. 

Obrovskou pridanou hodnotou celého tréningu bola príležitosť spoznať nových ľudí, nielen zo Slovenska. Zdieľanie  postrehov, skúseností  aj nápadov dopĺňalo úžasne priateľskú a príjemnú atmosféru mobility. V neposlednom rade bolo skvelé aj mať možnosť lepšie spoznať kolegov z PLUS Academie. Aj voľnočasové aktivity, ktorých bolo neúrekom, vďaka vynikajúcej starostlivosti našich chorvátskych hostiteľov, utužovali našu skupinu.

Asi najväčším prínosom  pre PLUS Academiu je možnosť viesť lektorov  spoločnou cestou. Aj pre skúsených lektorov je dobré si občas pripomenúť, aké potrebné je vytvárať pozitívnu pracovnú atmosféru pre študentov, správne ich motivovať aby boli aktívni a využívali svoj potenciál, aby sa nebáli vyjadriť svoj názor a zároveň rešpektovali názor ostatných. Napadajú mi slová pani profesorky Lojovej – neučme obsah, učme našich študentov.

deti s ucitelkou sa ucia po anglicky
deti s ucitelkou sa ucia po anglicky

Páčil sa vám tento článok? Prihláste sa do odberu noviniek a nenechajte si ujsť žiaden nový príspevok.

Pre všetkých nových odberateľov sme prichystali DARČEK!

Ďalšie príspevky

Podcast: Reziliencia s Prof. Léom Brunom, Ph.D

Podcast: Reziliencia s Prof. Léom Brunom, Ph.D

V júni sme mali vzácnu návštevu z Brazílie. Profesor Léo Bruno, Ph.D. pôsobí na Fundação Dom Cabral, Nova Lima, Brazil a na Universidade do Estado do Amazonas/ESO, Brazil. Tentokrát sa s nami podelil o výsledky výskumu, ktorý bol zameraný na rezilienciu a leadership.

Základné veci, ktoré potrebujete vedieť o strese.

Základné veci, ktoré potrebujete vedieť o strese.

Stres je jedným z najväčších problémov, ktorému čelí západný svet. Ľudia sú stále viac a viac vystavovaní narastajúcemu tlaku, aby dokázali prežiť a dosiahnuť úspech v konkurenčnom prostredí. Sťažujú sa, že deň nemá dosť hodín na to, aby všetko stihli a kladú na seba extrémnu záťaž, aby všetko zvládli. To znamená, že zanedbávajú sami seba a svojich blízkych, čím zhoršujú svoje zdravie a pohodu.

Čítam, čítaš, čítame.

Čítam, čítaš, čítame.

Mnoho rodičov sa sťažuje, že nevedia priviesť deti k čítaniu. A veru, naviesť ich na túto cestu môže byť niekedy ťažký oriešok. Prečo sú knihy tak dôležité? Prečo schopnosť čítať dokáže človeku zmeniť život? A prečo môže byť čítanie pre deti na začiatku tak ťažké? Je nevyhnutné, aby deti čítali najskôr klasické knihy a až potom texty na obrazovkách? Toto a mnohé ďalšie zaujímavé informácie sa dozviete v najnovšom blogu s názvom Čítam, čítaš, čítame.

Najúčinnejší spôsob ako sa v tomto roku konečne naučiť cudzí jazyk.

Najúčinnejší spôsob ako sa v tomto roku konečne naučiť cudzí jazyk.

Koľkokrát sa vám stalo, že ste sa zapísali do kurzu cudzieho jazyka? A ako dlho vydržalo vaše prvotné nadšenie? Stáva sa vám, že začínate stále znova a znova? Tak potom potrebujete niečo výnimočné. A tým je jazykový pobyt na mieru. Priamo v zahraničí. Spojíte tak príjemné s užitočným. Chcete sa zdokonaliť v cudzom jazyku priamo v zahraničí, no neviete, ako na to?