Blog

Slováci zaostávajú v angličtine najviac z V4, znalosti si však môžu rýchlo doplniť aj cez neo Professional

daniel bacik fotka

Daniel Bacík

15. október 2020

Dĺžka čítania: 5 min.
Prečítané: 179 x

Vedeli ste, že znalosť angličtiny na Slovensku stále nedosahuje úroveň, ktorú od ľudí očakávajú zamestnávatelia? Slovensko je až na 25. mieste v celosvetovom rebríčku EF English Proficiency Index, ktorý hodnotí znalosť angličtiny v 100 krajinách sveta. Pred nami je s veľkým náskokom nielen väčšina západoeurópskych krajín, ale aj susediace štáty – okrem Českej republiky (23. miesto). Rakúsko je na ôsmom, Poľsko na jedenástom a Maďarsko na pätnástom mieste. Najlepšie je na tom v rebríčku Holandsko, Švédsko a Nórsko, ktoré obsadili prvé tri priečky.

deti s ucitelkou sa ucia po anglicky

Väčšina Slovákov, ktorí hovoria po anglicky dosahuje podľa viacerých prieskumov iba nedostatočnú úroveň B1, no zamestnávatelia od nich očakávajú minimálne úroveň B2. Slováci tiež nedokážu na pracovných pohovoroch odhadnúť svoje limity. Napríklad u nášho klienta, personálnej agentúry Proplusco zo Žiliny zistili, že uchádzači o prácu nevedia adekvátne ohodnotiť svoje jazykové vedomosti. Spravidla sú na nižšej úrovni, než akú majú zapísanú v životopise a svoje znalosti umelo nadhodnocujú. Iba v niektorých prípadoch sa stalo, že sa uchádzači podhodnotili. Z prieskumu generačných preferencií personálnej agentúry Grafton však vyplýva aj dobrá správa – až 96% zamestnancov na Slovensku si uvedomuje, že ovládanie cudzích jazykov je jednoznačnou výhodou a sú ochotní sa v nich ďalej vzdelávať. Okrem angličtiny majú Slováci najväčší záujem o nemčinu, španielčinu a ruštinu.

Správne ohodnotenie jazykovej úrovne firmám šetrí peniaze

Podľa našich skúseností majú zamestnávatelia často zmätok v tom, aké vedomosti by mali od uchádzačov na rôznych úrovniach očakávať. Firmy len málokedy rozlišujú, akú úroveň ten-ktorý zamestnanec potrebuje pre náplň svojej práce. Iná znalosť jazyka sa vyžaduje od recepčnej, iná od ľudí na pozícii asistenta či obchodného riaditeľa. Niekde úplne postačuje aj úroveň B1. Problémy spôsobuje zamestnávateľom aj fakt, že sa významne odlišuje úroveň znalostí cudzích jazykov u absolventov rôznych škôl, pričom deklarujú rovnakú úroveň B2.

Jazykovú úroveň zamestnancov si firmy môžu preveriť globálne uznávanými testami, ktoré spĺňajú najvyššie štandardy a nasadiť ich ako nástroj kontroly do výučby. Pomocou nich môžu výučbu ďalej monitorovať a skvalitňovať. Z dlhodobého hľadiska toto riešenie firmám šetrí peniaze, pretože pre správne ohodnotených ľudí možno výučbu nastaviť podľa reálnych znalostí a znížiť tak počet hodín potrebných na dosiahnutie jednej úrovne.

deti s ucitelkou sa ucia po anglicky

Na jednu úroveň znalosti jazyka potrebujú študenti rok

Podľa európskych štandardov (SERR) potrebuje študent venovať výučbe jazyka v priemere 140 vyučovacích hodín po 45 minút na zvládnutie jednej úrovne. V nižších úrovniach napredujú študujúci rýchlejšie, no pri vyšších úrovniach už mozog potrebuje viac času, aby nabral všetky zručnosti. Slováci študujú cudzie jazyky spravidla 10 mesiacov ročne vo frekvencii dvakrát 60 minút týždenne. Týmto tempom sa však za školský rok nedokážu posunúť ani o jednu celú úroveň. Ideálne je preto študovať po celý školský rok, teda 12 mesiacov a výučbe venovať dvakrát 90 minút. Získajú tým častý a dostatočne dlhý kontakt s jazykom a štatisticky sa posunú aj viac ako o jednu úroveň za rok.

Online štúdium dosahuje lepšie výsledky ako navštevovanie kurzov

V čase pandémie, keď je takmer nemožná systematická výučba v klasických „face-to-face“ kurzoch, sú čoraz dôležitejšie online spôsoby vzdelávania. V online priestore viete venovať jazyku ďaleko viac času v menších dávkach, čím sa častejšie vystavujete kontaktu s jazykom a teda dosahujete rýchlejší pokrok. Preto je dôležité vybrať dobrý nástroj, ktorý je na takýto typ štúdia priamo stavaný.

Jedným z najlepších riešení na trhu je neo Professional – pokročilá výučba angličtiny pre smartfóny, ktorú riadi umelá inteligencia. Ide o online riešenie s výraznou efektivitou v krátkom čase, s garantovanými výsledkami a  možnosťou vyhodnotenia cieľov študujúcich. Tento program je vhodný nielen pre individuálnych študentov, ale predstavuje aj mimoriadne efektívny a v čase pandémie zároveň bezpečný nástroj pre zamestnávateľov v programoch firemného vzdelávania. Zamestnávateľ vie presne vyhodnotiť, ktorí členovia tímu majú chuť napredovať a teda či má význam vkladať finančné prostriedky práve do ich vzdelávania. V tomto systéme študenti dosahujú jednotlivé úrovne napĺňaním cieľov, pričom umelá inteligencia zbiera a analyzuje všetky dáta o ich štúdiu a individuálne im prispôsobuje učebný obsah. Výučba prebieha cez smartfón a študujúci si svoje zručnosti overia počas online stretnutí s lektorom.

Páčil sa vám tento článok? Prihláste sa do odberu noviniek a nenechajte si ujsť žiaden nový príspevok.

Pre všetkých nových odberateľov sme prichystali DARČEK!

Ďalšie príspevky

Hybridná práca

Hybridná práca

Pandémia urýchlila prijatie flexibility a home office. Mnoho spoločností zistilo, že zamestnanci sú produktívni aj mimo kancelárie, čomu prispôsobilo aj svoju firemnú politiku. Kancelárska práca sa z veľkej časti digitalizuje, čiže je možné vykonávať ju prakticky odkiaľkoľvek.

Erasmus plus – Marek Hlinka

Erasmus plus – Marek Hlinka

Prinášame blogy od účastníkov medzinárodnej mobility v rámci akreditácie Erasmus plus v chorvátskom Vukovare. V prvej časti si prečítate pohľad Mareka Hlinku.